Tree Biotechnology Conference 2015

8-12 June 2015, Florence, Italy

Scientific Program

 

CONFERENCE PROGRAM

 

 

Download Final Program PDF

 

    

Monday 8 June:  Aula Magna Rettorato (Piazza S. Marco)

  

10:30  Registration open

  

15:45 - 17:00  WELCOME AND OPENING SESSION

Chairs: Cristina Vettori (IBBR-CNR), Giovanni Giuseppe Vendramin (IBBR-CNR), Donatella Paffetti (DISPAA-UNIFI) and Davide Travaglini (GESAAF-UNIFI)

Host organizations: Università degli Studi di Firenze, Dipartimento di Scienze-BioAgroalimentari-CNR

Local authorities: Regione Toscana, Accademia Italiana di Scienze Forestali, Accademia dei Georgofili, Società Italiana di Selvicoltura ed Ecologia Forestale, Società Italiana Genetica Agraria

 

17:00 – 17:10   IUFRO Presentation

Yousry A El-Kassaby (The University of British Columbia, Canada)

 

17:10 - 17:55   OPENING LECTURE

Sally Aitken (The University of British Columbia, Canada)

Millions of markers but what is the message? Understanding and managing local adaptation in a changing climate

  

18:00 - 19:00  WELCOME RECEPTION

  

 

Tuesday 9 June:  Auditorium D6/018 (Polo Novoli)

  

08:00 - 08:30  Setting up posters

  

08:30 - 12:00  SESSION I Tree Genomics and Climate Change

Chairmans: Matias Kirst (University of Florida, USA) and Giovanni G. Vendramin (IBBR - CNR, IT)

 

Keynote speakers

08:30 - 09:00  Michele Morgante (University of Udine, Italy)

Genome structure and evolution in Angiosperms and Gymnosperms: when age matters!

09:00 - 09:30  Jean Bousquet (Université Laval, Canada)

Exploring the landscape of the conifer genome: from gene maps to visiting intergenic regions

 

Selected talks

09:30 - 09:45  Nathaniel R. Street (VIB-Ghent University, Belgium)

Assembly and comparative genomics of the quaking aspens Populus tremula and P. tremuloides

09:45 - 10:00  Julien Prunier (Centre for Forest Research, Université Laval, Canada)

Searching for genes with various copy numbers in the white spruce genome using comparative genome hybridizations

  

10:00 - 10:30      COFFEE BREAK + POSTER VIEWING

  

Selected talks

10:30 - 10:45  Amanda R. De La Torre (Umeå University, Sweden)

Gene expression and natural selection shape the evolution of protein-coding genes in Picea

10:45 - 11:00  Steven G. Hussey (University of Pretoria, South Africa)

Epigenomic profiles of two antagonistic histone modifications, H3K4me3 and H3K27me3, in Eucalyptus grandis developing xylem

11:00 - 11:15  Pal Miskolczi (Umeå Plant Science Center, Sweden)

Analysis of the role of chromatin remodeling in environmental control of annual growth cycle

11:15 - 11:30  Igor Yakovlev (Norwegian Forest and Landscape Institute, Norway)

Transcriptomic responses to epitype inducing cultivation temperatures during somatic embryogenesis in Norway spruce leading to the formation of epigenetic memory

11:30 - 11:45  Zander Myburg (University of Pretoria, South Africa)

Systems genetics dissection of lignocellulosic biomass and bioenergy-related traits in Eucalyptus

11:45 - 12:00  Marçal Soler (Laboratoire de Recherche en Sciences Végétaux, France)

What MYB genes tell us about the specificities of woody plants?

 

12:00 - 13:30      LUNCH

 

13:30-16:30  SESSION I Tree Genomics and Climate Change (continue)

Chairmans: Dario Grattapaglia (EMPRAPA, Brazil) and Zander Myburg (University of Pretoria, South Africa)

  

Selected talks

13:45 - 14:00  Man Zhang (Virginia Tech, USA)

Genome-wide association studies of adaptive traits in Populus trichocarpa

14:00 - 14:15  Timothy Tschaplinski (Oak Ridge National Laboratory, USA)

Coupling metabolomics, mQTL and association genetics analyses to identify genes regulating the production of metabolites

14:15 - 14:30  Matias Kirst (University of Florida, USA)

A whole-genome association analysis of Populus deltoides implicates rare alleles in phenotypic variation for biomass growth and composition

14:30 - 14:45  Barbara S. F. Muller (University of Brasília, Brazil)

Genomic selection for growth traits in Eucalyptus benthamii and E. pellita populations using a genome-wide Eucalyptus 60K SNPs chip

14:45 - 15:00  Giovanni G. Vendramin (Institute of Biosciences and Bioresources, CNR, Italy)

Towards population genomics in Aleppo pine: the colonisation history of a keystone Mediterranean tree

 

15:00 - 15:30      COFFEE BREAK + POSTER VIEWING

  

Selected talks

15:30 - 15:45  Hazel Smith (University of Southampton, UK)

Adaptation to drought in Populus: Is leaf growth a key trait?

15:45 - 16:00  Laura Gray (University of Alberta, Canada)

Geographic patterns of genetic variation observed in adaptive SNPs, growth chamber common gardens, and long-term field trials: implications for adaptation to climate change

  

16:00 - 16:30      Common discussion of the session I

Chairmans, Invited Speakers

 

16:30 - 18:30      “Advancements in Conifer Genomics” OPEN WORKSHOP

  

 

Wednesday 10 June  Auditorium D6/018 (Polo Novoli)

  

08:30 - 12:00  SESSION II - Tree ecosystem, biodiversity, conservation and environment interactions

Chairmans: Peter Constabel (University of Victoria, Canada) and Antoine Kremer (INRA, France)

  

Keynote speakers

08:30 - 09:00  Santiago C. González Martínez (INIA, Spain)

Molecular signatures of adaptation in Mediterranean conifers at range wide and local spatial scale

 

Selected talks

 

09:00 - 09:15  Julie Godbout (Laurentian Forestry Centre, Canada)

Genomic diversity of a foundation tree species (P. deltoides) in relation to climate, soil, and geography: a northern perspective

09:15 - 09:30  Katharina Bräutigam (University of Toronto, Canada)

The relationship between genome, epigenome, and physiology in poplar in response to drought

09:30 - 09:45  Silvio Schueler (Federal Research and Training Centre for Forests, Austria)

Inter- and intra-specific variation in drought response: insights from native and non-native conifers in Europe

09:45 - 10:00  Mireille Cabané (Université de Lorraine, France)

 Cell wall rearrangement in wood of poplars subjected to abiotic stresses

 

10:00 - 10:30  COFFEE BREAK + POSTER VIEWING

  

Selected talks

10:30 - 10:45  Guillaume deLafontaine (Université Laval, Canada)

Genomic and geographic analysis of the introgression between progenitor-derivative spruce species (Picea mariana × P. rubens)

10:45 - 11:00  Ilga Porth (University of British Columbia, Canada)

Functional genomics uncovers trait interrelations, pleiotropy, and potential tradeoffs in life-history evolution of forest trees

11:00 - 11:15  Oskar Franklin (International Institute for Applied Systems Analysis, Austria)

How eco-evolutionary principles may guide tree breeding and tree biotechnology for enhanced productivity

11:15 - 11:30  Ilga Porth (University of British Columbia, Canada)

Species-specific alleles at a beta-tubulin gene show significant associations with leaf morphological variation within Quercus petraea and Q. robur populations

11:30 - 11:45  Xiaohan Yang (Oak Ridge National Laboratory, USA)

Discovery of Effector-like proteins in Populus during symbiosis formation

11:45 - 12:00  Sanushka Naidoo (University of Pretoria, South Africa)

Two sides of the coin: Investigating defence responses against Phytophthora cinnamomi in Eucalyptus nitens using dual RNA-sequencing

  

12:00 - 13:30  LUNCH

  

13:30 - 16:30  SESSION II - Tree ecosystem, biodiversity, conservation and environment interactions (continue)

Chairmans: Janice Cooke (University of Alberta, Canada) and Stephen Cavers (ETH, UK)

  

Selected talks

13:45 - 14:00  Louise Shuey (FABI, University of Pretoria, South Africa)

 

Eucalyptus grandis defence responses against the myrtle rust pathogen, Puccinia psidii – insights from transcriptome profiling

14:00 - 14:15  Janice Cooke (University of Alberta, Canada)

A genomic view of lodgepole and jack pine responses to mountain pine beetle and their fungal associates in the face of mountain pine beetle range expansion

14:15 - 14:30  Carl Gunnar Fossdal (NIBIO, Norway)

Primed host response in the conifer Norway spruce

14:30 - 14:45  Carsten Külheim (Australian National University, Australia)

Molecular basis of resistance to myrtle rust (Puccinia psidii) in Melaleuca quinquenervia

14:45 - 15:00  Marco Michelozzi (Institute of Biosciences and Bioresources, CNR, Italy)

The impact of North American root-rot disease fungus Heterobasidion irregulare on ecophysiological properties, volatile terpenoids and transcripts of Pinus pinea L.

 

15:00 - 15:30  COFFEE BREAK + POSTER VIEWING

 

Selected talks

15:30 - 15:45  Fred O. Asiegbu (University of Helsinki, Finland)

A comparative chemical and transcriptomic analysis of defence pathways activated in conifer trees by pathogenic fungi and herbivorous insect

15:45 - 16:00  Gail Taylor (University of Southampton, United Kingdom)

Biochar alters the soil microbiome: results next generation amplicon sequencing at three European field sites

 

16:00 - 16:30     Common discussion of the session II

Chairmans, Invited speakers

  

16:30 - 18:30     EVOLTREE OPEN WORKSHOP on “Metagenomics of the tree microbiome”

 

 

Thursday 11 June  Auditorium D6/018 (Polo Novoli)

 

08:30 - 12:00  SESSION III - Tree Biotechnology: molecular understanding of tree growth and development and applications for tree improvement

Chairmans: Wout Boerjan (VIB/Ghent University, Belgium) and Shawn Mansfield (University of British Columbia, Canada)

  

Keynote speakers

08:30 - 09:00  Matthias Fladung (vTI, Germany)

Transposon activation tagging in plants for gene function discovery

  

Selected talks

09:00 - 09:15  Chung-Jui Tsai (University of Georgia, USA)

Exploiting SNPs for CRISPR/Cas9-mediated biallelic mutations in Populus reveals 4-coumarate:CoA ligase specificity and redundancy

09:15 - 09:30  Wout Boerjan (VIB/Ghent University, Belgium)

Discovery of the biological role of PHENYLCOUMARAN BENZYLIC ETHER REDUCTASE (PCBER), one of the most abundant proteins in poplar xylem

09:30 - 09:45  Antanas Spokevicius (The University of Melbourne, Australia)

Specific tubulins involved in determining the cellulose microfibiril angle of fibres in eucalypt stems

09:45 - 10:00  Ritesh Mewalal (University of Pretoria, South Africa)

Arabidopsis proteins, MODIFYING WALL LIGNIN (MWL)-1 and 2 containing the domain of unknown function 1218 (DUF1218) function redundantly to alter secondary cell wall lignin content

  

10:00 - 10:30      COFFEE BREAK + POSTER VIEWING

  

Selected talks

10:30 - 10:45  Eliana Gonzales-Vigil (University of British Columbia, Canada)

 A waxy cover for Populus trichocarpa leaves

10:45 - 11:00  Ewa J. Mellerowicz (Swedish University of Agricultural Sciences, Sweden)

In planta deacetylation of glucuronoxylan – a way of enhancing sugar yields and deciphering cell wall nanostructure

11:00 - 11:15  Matias Kirst (University of Florida, USA)

EVE Regulation of Vessel Development

11:15 - 11:30  Mélanie Mauriat (INRA, France)

Quantitative proteomic and phosphoproteomic approaches for deciphering the signaling pathway for tension wood formation in poplar

11:30 - 11:45  Fabien Mounet (Laboratoire de Recherche en Sciences Végétaux, France)

Cold regulation of genes related to secondary cell wall biosynthesis affects wood structure and composition

11:45 - 12:00  Desré Pinard (University of Pretoria, South Africa)

Transcriptional networks of plastid targeted genes affecting carbon metabolism in Eucalyptus xylem

 

12:00 - 13:30      LUNCH

 

13:45 - 17:00  SESSION III - Tree Biotechnology: molecular understanding of tree growth and development and applications for tree improvement (continue)

Chairmans:  Jacqueline Grima-Pettenati (Université Toulouse II, France) and Matthias Fladung (vTI, Germany)

  

Selected talks

13:45 - 14:00  Orzenil B. Silva-Junior (Empresa Brasileira de Pesquisa Agropecuária, Brazil)

Genome-wide patterns of recombination, nucleotide diversity and linkage disequilibrium in Eucalyptus from high density SNP genotyping and pooled whole-genome resequencing

14:00 - 14:15  Dario Grattapaglia (EMBRAPA Genetic Resources and Biotechnology, Brazil)

Genome-wide prediction of individual tree ranking for growth, chemical and physical wood properties in Eucalyptus based on high-density SNP data

14:15 - 14:30  Blaise Ratcliffe (The University of British Columbia, Canada)

A comparison of genomic selection models across time in interior spruce (Picea engelmannii × glauca) with use of unordered SNP imputation methods

14:30 - 14:45  Patrick Lenz (Laurentian Forestry Centre, Canada)

From SNP discovery to operational testing of genomic selection in boreal black spruce

14:45 - 15:00  David Kainer (The Australian National University)

Targeted repeat reduction in whole tree genomes prior to sequencing

 

15:00 - 15:30      COFFEE BREAK + POSTER VIEWING

 

Selected talks

15:30 - 15:45  Mike Allwright (University of Southampton, United Kingdom)

Improving poplar for biofuel applications: elucidating the genetic basis of important traits in Populus nigra through an association genetics approach

15:45 - 16:00  Mebarek Lamara (Université Laval, Canada)

Genetic architecture of wood properties based on association analysis and co-expression networks in white spruce

16:00 - 16:15  Orzenil B. Silva-Junior (Empresa Brasileira de Pesquisa Agropecuária, Brazil)

Towards a Corymbia reference genome: comparative efficiencies of Illumina, PacBio and hybrid de novo assemblies of a complex heterozygous genome

16:15 - 16:30  C. Peter Constabel (University of Victoria, Canada)

Characterization of the network of MYB transcription factors controlling condensed tannin synthesis in Populus

16:30 - 16:45  Anna Plasencia (Laboratoire de Recherche en Sciences Végétaux, France)

The Eucalyptus transcription factor EgMYB1 interacts with the histone linker EgH1 to modulate wood formation

16:45 - 17:00  Kyung-Hwan Han (Michigan State University, USA)

Targeted regulation of woody biomass formation in poplars

 

17:00 - 17:30       Presentations of the next IUFRO Tree Biotech Conference Venue

 

19:00 - 20:30      Florence Walking Guided Tour (only registered delegates)

 

20:30 - 23:30      CONFERENCE BANQUET (ticket required)

 

 

Friday 12 June  Sala convegni D6/018 (Polo Novoli)

  

09:00 - 10:30  SESSION III - Tree Biotechnology: molecular understanding of tree growth and development and applications for tree improvement (continue)

Chairmans:  Jacqueline Grima-Pettenati (Université Toulouse II, France) and Matthias Fladung (vTI, Germany)

 

Selected talks

09:00 - 09:15  Juha Immanen (University of Helsinki, Finland)

Enhanced cytokinin signaling stimulates cambial activity and biomass production in tree trunk

09:15 - 09:30  Henning Wildhagen (Georg-August-University Göttingen, Germany)

Investigating the molecular and physiological basis of drought tolerance in Populus

09:30 - 09:45 Rishikesh P. Bhalerao (Bhalerao, Sweden)

Polycomb and ABA mediate photoperiodic control of bud dormancy

09:45 - 10:00 Marjorie Vidal (Institut Technologique FCBA, INRA, France)

Paternity recovery in a maritime pine polycross trial using SNPs: consequences for breeding

 

10:00 - 10:30      Common discussion of the session III

 Chairmans, Invited speakers

 

10:30 - 11:00      COFFEE BREAK + POSTER VIEWING

 

 

11:00 - 17:45  SESSION IV - Biosafety: environmental risk assessment, monitoring and management, and socio-economic implications

Chairmans: Hely Hagman (University of Oulu, Finland), Elisabeth Waigmann (EFSA)

 

Keynote speakers:

11:00 - 11:30  Stanley Hirsch (FuturaGene Group CEO)

Forest Biotechnology and Sustainability

11:30 - 12:00  Gilles Pilate (INRA, France)

Field trials with genetically engineered forest trees: past experiences and future prospects

12:00 - 12:30  Elisabeth Waigmann (EFSA)

RNAi based GM plants: EFSA activities in relation to environmental risk assessment

 

12:30 - 14:00      LUNCH

 

14:15 - 17:30  SESSION IV -  Biosafety: environmental risk assessment, monitoring and management, and socio-economic implications (continue)

Chairmans:  Gilles Pilate (INRA, France), Stanley Hirsch (FuturaGene Group CEO)

 

Keynote speakers:

14:15 - 14:45  Sandra Sharry (Argentina)

Socio-economic implications in relation to the use of GMTs: concerns and acceptance by the public in South America

 

Invited talks

14:45 - 15:00  Hely Hagman (University of Oulu, Finland)

COST Action FP0905: final results

15:00 - 15:15  Othon Abrahão (FuturaGene Brasil Ltda, Brazil)

Biosafety of a genetically modified Eucalyptus with yield enhancement characteristics

  

Selected talks

15:15 - 15:30  Andrea Gennaro (EFSA, GMO Unit, Italy)

EFSA GMO Panel Scientific Opinions on the safety assessment of plants obtained through cisgenesis, intragenesis or Site-Directed Nucleases (SDN-3)

15:30 – 15:45  Amy L. Klocko (Oregon State University, USA)

Containment technology for trees: a new frontier opens

 

15:45 - 16:15      COFFEE BREAK + Poster tear-down

 

Selected talks

16:15 - 16:30  Brad Potts (University of Tasmania, Australia)

Assessing the risk of gene flow from plantation to native eucalypts in Australia

16:30 - 16:45  Konstantin Shestibratov (Institute of Bioorganic Chemistry RAS, Russia)

Model assessment of transgenic trees impact on nitrogen and carbon cycles in forest plantations

 

16:45 - 17:30      Common discussion of the session IV

 Chairmans, Invited speakers, Società Italiana Genetica Agraria

 

17:30 - 17:45      Selection of next IUFRO Tree Biotech Conference Venue

 

17:45 - 18:00      CLOSING SESSION

 

Chairs:  Cristina Vettori (IBBR-CNR), Giovanni Giuseppe Vendramin (IBBR-CNR), Donatella Paffetti (DISPAA-UNIFI), Davide Travaglini (GESAAF-UNIFI)

SPONSOR

 

Gold

 

FuturaGene

 

 

 

 

Silver

 

 

 

 

 

 

 

Arborgen

SweTree Technologies 

Scion research

 

 

 

 

Bronze

 

PATRONIZED by

 

CNR per EXPO

 

Dipartimento di Scienze Bio-Agroalimentari

  

 

 

Accademia Italiana di Scienze Forestali

 ACCADEMIA ITALIANA DI SCIENZE FORESTALI

Accademia dei Georgofili

ACCADEMIA DEI GEORGOFILI

 

CON IL PATROCINIO DI

Regione Toscana

IUFRO TreeBiotechnology